Návody na výrobu svíček

Veškeré komponenty na výrobu svíček najdete v našem e-shopu ZDE

Jak si vyrobit - parafínové, nebo gelové svíčky

Všechny svíčky, které vyrábíme máte možnost si prohlédnout v katalogu svíček na našich stránkách nebo přímo zakoupit v našem e-shopu. Jejich výrobou se zabýváme již 13 let a za tuto dobu máme propracovány jednotlivé technologické postupy tak aby výsledný produkt byl co nejkvalitnější. Pokud máte přesto chuť a odvahu si tyto svíčky sami vyrobit zde jsou návody, veškeré věci potřebné pro jejich výrobu naleznete taktéž v našem e-shopu v oddělení vše pro výrobu svíček.

Výroba parafínových svíček litím do forem

Používáme formy dřevěné, hliníkové, železné nebo plastové. Formy si můžeme udělat sami, nicméně vzhledem k tomu, že jejich výroba je složitá a vyžaduje naprostou přesnost, doporučujeme si u nás koupit formy hotové. Do středu formy vložíme knot, který vypneme dole pomocí špendlíku, nahoře pomocí napínače knotu.

Pozor! Parafin roztápějte zásadně v hrnci nebo plechovkách ponořených do jiného hrnce s vodou. Můžete také použít různé mlékovary a staré fritézy, u nichž se dá teplota nastavit už od 80°C. Pokud jej budete roztápět přímo na plotně, po celou dobu procesu tavení bedlivě sledujte a v okamžiku, kdy zbude jen trocha neroztaveného parafinu na dně ihned z plotýnky odstavte!!! Pokud se Vám kdykoliv stane, že se parafin vznítí, není třeba podléhat panice, stačí mít po ruce např. talíř, kterým hrnec zakryjeme a plamen tak okamžitě uhasíme.

Parafín naléváme při teplotě 63 – 67°C. Do parafínu vždy přidáváme přísady: stearin, cerezin, aditivum….atd.

Rozdíl mezi Stearinem a aditivem:

Stearin: stejně jako aditivum zabraňuje tvorbě krystalů bublin a chyb na povrchu svíčky při vyklápění svíček z forem. Je ovšem mnohem spolehlivější a pokud ho dáte do parafinu 20% máte jistotu, že nevznikne žádný problém. Obecně platí, když nestačí aditivum, musí se použít stearin. Je také jedinou přísadou, která zabrání tvorbě bublin v lukoprenových formách. Dávkuje se v množství 15 - 25%. Nevýhodou je, že povrch svíčky se stearinem je mléčný, až mýdlový. Další nevýhodou je, že se tato směs nedá za tepla tvarovat, neboť se láme. Aditivum - Canditiv standard nebo Dialen: Dávkuje se v množství cca 4 - 8%. Ve svíčkách zabraňuje tvorbě krystalů bublin a chyb na povrchu svíčky při vyklápění z forem. Parafin zakaluje jen minimálně. Povrch svíčky je krásný, lesklý, svíčka si zachovává určitou průsvitnost, obzvláště v kombinaci s ruskými šupinkami, maďarskými peckami nebo čínským parafínem. Další velkou výhodou je, že se směs dá za tepla tvarovat. Můžeme odlívat různé plásty a z nich vytvářet nejrůznější tvary svíček a ozdob, aniž by praskaly. Při nalévání směsi do forem musíme počítat s tím, že při tuhnutí parafin zmenšuje objem a je nutno jej dolívat. Zároveň je nutné propichovat vzniklý škraloup, aby se smršťování odehrávalo v místě dolévání. Pokud by vznikl škraloup, mohlo by se stát, že se smrští od některé stěny formy, čímž se svíčka znehodnotí.

Po úplném vychladnutí svíčky, ji opatrně vyjmeme z formy, zastřihneme knot a případně začistíme spodek svíčky tak aby stála rovně. Můžeme k tomu použít např. starou žehličku. Svíčka můžeme ponechat v této podobě nebo ji dále zdobit např. barvami na parafínové svíčky.

Výroba gelových svíček litím do skla

Gelové svíčky nejsou na trhu ani v domácnostech novinkou, možná vás ovšem někdy napadlo, že byste si rádi vyrobili svíčku dle vlastního návrhu. Gelové svíčky se nejčastěji vyskytují ve skle a po zapálení se rozzáří celá sklenice. I pro tento efekt má mnoho lidí gelové svíčky radši než klasické voskové. Při výrobě gelových svíček můžete popustit uzdu své fantazii a jako dekoraci do gelu použít v podstatě cokoliv, co odolává vysokým teplotám. Pokud vás napadne nějaký opravdu nezvyklý materiál nebo předmět, vyzkoušejte nejprve jeho odolnost zalitím vroucí vodou. Pokud tuto teplotu materiál vydrží, můžete jej použít i jako dekoraci do gelové svíčky. Pokud vás nic originálního zrovna teď nenapadá, vyzkoušejte například ulity mořských živočichů, které jste si přivezli z dovolené, mramorovou drť různých barev, sušené plody nebo květiny, kousky dřeva, korálky apod. Zvláště v případě kousků plastu je důležitý test s horkou vodou. Při výběru skla použijte speciální sklo na gelové svíčky nebo vámi vybranou sklenici raději opět vyzkoušejte pomocí vroucí vody. Pokud by vám sklenice praskla až s gelem, mohlo by být neštěstí na světě, protože gel je hořlavina! Pro rozpouštění můžete použít hrnec nebo skleněnou konvici z varného skla. V žádném případě nepoužívejte pro rozpouštění gelu vodní lázeň, protože byť jen jediná kapka vody gel zakalí a znehodnotí. Při zahřívání gelu neodcházejte, míchejte jej a mějte stále pod kontrolou. Pod nádobu dejte raději rozptylovač plamene. Pokud chcete mít gel v několika barvách, můžete jej obarvit až ve sklenici, do které gel naléváte. Do gelu stačí kápnout trošku barvy a zamíchat třeba špejlí. Před naléváním gelu do sklenice dáme na její dno vybrané dekorace a pomalu zaléváme gelem. Z přírodnin se mohou uvolňovat bublinky a lehčí předměty můžete usměrnit špejlí – máte na zhruba 10 minut než gel ztuhne. Nejdůležitější součástí svíčky je samozřejmě knot, bez kterého byste vyrobili pouze gel s dekorací. Používají se zde voskované svíčkové knoty a pro jejich vložení můžete použít dva způsoby – buď dáte knot před nalitím gelu plíškem na dno a poté vše zalijete, nebo můžete těsně před zatuhnutím gelu udělat špejlí nebo špikovací jehlou dírku a do ní vložit knot bez plíšku. U širších sklenic můžete vložit více než jeden knot. Při kapání barvy nezapomeňte ani na aroma, které udělají ze svíčky nejen pastvu pro oči, ale také provoní celou místnost. Velmi zajímavou alternativou pro zdatnější a originálu chtivé je použití čirého nebo jemně zbarveného gelu do sklenice vyzdobené vitrážovými barvami. Motivy jsou na fantazii autora.